Analyzeo
Wersja Twojej przeglądarki lub jej ustawienia są niewystarczające do poprawnego wyświetlenia tej strony.
Wersja Twojej przeglądarki lub jej ustawienia są niewystarczające do poprawnego wyświetlenia tej strony.
Od piątego roku życia Polacy uczeni są czytania, które polega na przeglądaniu tekstu od lewej do prawej strony, poczynając od lewego górnego rogu i kończąc na prawym dolnym. To uwarunkowuje postrzeganie witryny internetowej, którą z nawyku śledzimy w podobny sposób.
Każdy grafik i webdeveloper wie doskonale, że internauta dokonuje wstępnej oceny strony na podstawie górnych 600 pikseli obrazka. Dlatego tak ważna jest nie tylko kwestia estetyki, ale też by dostarczała takich informacji jakie zachęcą użytkownika do interakcji.
Tajemnica sukcesu?
Oczywiście od każdej reguły istnieją wyjątki. Są graficy, którzy swoją pracą udowadniają, iż teoria 600 pikseli nie jest regułą np. http://iampaddy.com/lifebelow600/ i odnoszą sukcesy. Warunkiem „złamania” zasady 600 pikseli jest umiejętność zachęcenia użytkownika do użycia tzw. scrolla, czyli suwaka na stronie, bądź myszki za pomocą której można przesuwać obraz witryny w dół.
Jednak jeśli nie dysponujemy tak ogromnym talentem i wyobraźnią mogącą zatrzymać użytkownika na stronie mimo łamania zasad, pamiętajmy o rezultatach badania przeprowadzonego przez Google. Wynika z niego, że tylko połowa internautów zobaczy elementy znajdujące się pod linią ustawioną 600 pikseli od góry okna. Inne statystyki wykazały, że co czwarty użytkownik nie korzysta ze scrolla. Nie znajdując odpowiedniej informacji w górnej części strony, ani linku mogącego go zainteresować opuszcza witrynę.
Jacob Nielsen, będący guru web usability, odpowiedział na pytanie „Jak czytamy w Internecie?”. Jego odpowiedź to: „W ogóle!” Okazuje się, że przeciętny internauta skanuje tekst przepływając wzrokiem w poszukiwaniu interesujących go elementów.
Formy graficzne
Bardzo interesującą informacją dla wszystkich właścicieli witryn internetowych jest ta, że użytkownicy bardzo szybko przyzwyczajają się do kształtów i form graficznych reklam, po czym skrzętnie omijają je wzrokiem. Dlatego zamieszczając informacje lub ważne linki na stronie należy zadbać o to, by ich forma graficzna, czy czcionka, nie przypominała formy reklamowej, ponieważ istnieje ogromne prawdopodobieństwo przeoczenia tej części witryny przez użytkownika.
Warto więc przyjrzeć się według jakiego klucza budują swoje witryny najbardziej popularne strony w sieci. Z raportu Megapanel PBI/Gemius wynika, że wśród serwisów tematycznych liderami są Onet.pl, WP.pl, Money.pl i Interia.pl. Wszystkie te serwisy mają podobny układ merytoryczny i graficzny, a różnią się jedynie kolorem, rodzajem czcionki i wielkością zdjęć zamieszczanych na stronie głównej. To może wskazywać na bardzo schematyczne postrzeganie powierzchni przez Internautów. Proste, przejrzyste i intuicyjne w obsłudze menu oraz możliwość szybkiego znalezienia interesujących informacji to priorytety dla użytkownika. Jeśli odwiedzając stronę poczuje się zagubiony przeniesie się w bardziej przyjazne miejsce sieci.
REKLAMA
Nie widzisz pakietu odpowiadającego Twoim potrzebom? Skontaktuj się z naszym działem handlowym aby otrzymać intywidualną ofertę.
Zadzwoń:
(+48) 606 242 774
(+48) 600 337 557